„Jesteśmy przekonani, że dobre imię Polski w świecie można budować wyłącznie na prawdzie. Tego podstawowego warunku nie spełnia przyjęta przez Parlament nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.
Dzisiaj po latach trzeba umieć zderzyć się z prawdą o tamtych latach – gdy w postawach Polaków wobec losu, jaki Żydom zgotowali naziści, dobru i heroizmowi jednych towarzyszyło niekiedy zło i tchórzostwo drugich.
Zwracamy się z apelem do prezydenta Andrzeja Dudy o niepodpisanie ustawy. Szkodzi ona Polsce i jej wizerunkowi oraz obiektywnemu i spokojnemu badaniu naszej historii.” – głosi uchwała Zarządu Głównego SD.
Uchwała Zarządu Głównego Stronnictwa Demokratycznego
w sprawie nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej
Jesteśmy przekonani, że dobre imię Polski w świecie można budować wyłącznie na prawdzie. Tego podstawowego warunku nie spełnia przyjęta przez Parlament nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.
Jedną z intencji polskiego rządu forsującego przyjęcie ustawy była wola twardego przeciwstawienia się szkalującym Polskę sformułowaniom o „polskich obozach koncentracyjnych”. W tej sprawie nikt w Polsce nie zajmuje innego stanowiska. To niemieccy naziści zorganizowali straszliwy, państwowy system zagłady, którego częścią były obozy koncentracyjne m.in. ulokowane na terenie okupowanej Polski. Ani państwo ani naród polski nie uczestniczyły w ich tworzeniu. Jednak penalizacja używania takiego określenia będzie prawdopodobnie nieskuteczna i może przysparzać Polsce kłopotów wizerunkowych.
Niestety sformułowania ustawy idą znacznie dalej. Ustawa zaprzecza jakiejkolwiek odpowiedzialności Polaków za los Żydów w czasie II wojny światowej i penalizuje tego rodzaju oskarżenia. Na historię każdego narodu – polskiego także – składają się różne karty indywidualnych losów: te, z których możemy być dumni, i te ciemniejsze, które napawają nas wstydem. W mrocznych czasach okupacji było wśród Polaków wielu takich, którzy ratując Żydów zasłużyli sobie na tytuł „sprawiedliwych wśród narodów świata”. Ale znaleźli się niestety także ci, którzy Żydów denuncjowali czy – jak to miało miejsce w Jedwabnem – mordowali.
Dzisiaj po latach trzeba umieć zderzyć się z prawdą o tamtych latach – gdy w postawach Polaków wobec losu, jaki Żydom zgotowali naziści, dobru i heroizmowi jednych towarzyszyło niekiedy zło i tchórzostwo drugich.
Zwracamy się z apelem do prezydenta Andrzeja Dudy o niepodpisanie ustawy. Szkodzi ona Polsce i jej wizerunkowi oraz obiektywnemu i spokojnemu badaniu naszej historii.
Warszawa, 2 lutego 2018 roku